Dünya havacılık tarihinde bir ilk! Bayraktar Kızılelma ve Akıncı kol uçuşu gerçekleştirdi

Baykar’dan yapılan açıklamaya nazaran, şirketin büsbütün öz kaynaklarıyla ulusal ve özgün olarak geliştirdiği Bayraktar Kızılelma insansız savaş uçağının uçuş test kampanyası planlanan doğrultuda devam ediyor.

AKINCI TİHA İLE KOL UÇUŞU İCRA ETTİ

Türkiye’nin birinci insansız savaş uçağı Bayraktar Kızılelma, uçuş test kampanyası kapsamında kıymetli bir kademeyi daha geçti. Bayraktar Kızılelma, Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde bulunan Akıncı Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nde gerçekleştirdiği 9’uncu ve 10’uncu uçuş testlerinde, Bayraktar Akıncı TİHA ile kol uçuşu icra etti. Test kapsamında bir insansız savaş uçağı ile bir insansız hava aracının kol uçuşu icra etmesiyle bir birinci yaşandı. Böylelikle Baykar’ın ulusal ve özgün olarak geliştirdiği, yüksek teknolojiye sahip insansız platformların ahengi ve potansiyel tesiri bir defa daha ortaya kondu.

“DÜNYA HAVACILIK TARİHİNDE BİR İLK”

Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, bu uçuşun dünya havacılık tarihinde bir birinci olduğunu vurgulayarak “Bir Taarruzi İHA ve bir İnsansız Savaş Uçağı yakın kol uçuşunda otonom bir halde uçtu” tabirlerini kullandı.

SERİ ÜRETİM 2024’TE BAŞLIYOR

Şimdiye kadar iki prototipi muvaffakiyetle üretilen ve 27 Nisan-1 Mayıs tarihlerinde TEKNOFEST 2023 kapsamında Atatürk Havalimanı’nda halkla buluşacak Bayraktar Kızılelma’nın geliştirme ve üretim faaliyetleri devam ediyor. Ulusal insansız savaş uçağının 2024 yılında seri üretimine geçilmesi planlanıyor.

TCG ANADOLU’DAN BİRİNCİ UÇUŞ 2025’TE

Bayraktar Kızılelma ve Bayraktar TB3 SİHA, dünyanın birinci SİHA gemisi olacak TCG Anadolu’nun 10 Nisan’da gerçekleştirilen envantere kabul merasiminde, uçuş güvertesinde yerini aldı. Merasimde ikinci prototipi sergilenen Bayraktar Kızılelma İnsansız Savaş Uçağı’nın, 2025 yılında TCG Anadolu gemisinden uçuş testlerine başlaması hedefleniyor. TCG Anadolu Gemisi, Bayraktar Kızılelma ve Bayraktar TB3 SİHA, 17 Nisan’da İstanbul Sarayburnu Limanı’nda vatandaşların ziyaretine açıldı. Bu kapsamda on binlerce kişi, Bayraktar Kızılelma ve Bayraktar TB3 SİHA’nın uçuş güvertesinde yer aldığı TCG Anadolu gemisini ziyaret etti.

REKOR MÜDDETTE UÇTU

Baykar’ın, yüzde 100 öz sermayesi ile yola çıktığı Bayraktar Kızılelma Projesi, 2021’de başladı. 14 Kasım 2022’de üretim çizgisinden çıkan TC-ÖZB kuyruk numaralı Bayraktar Kızılelma, Çorlu’da bulunan AKINCI Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’ne intikal etti. Burada yer testlerini hızlı bir halde muvaffakiyetle tamamladıktan sonra 14 Aralık 2022 tarihinde birinci uçuşunu gerçekleştirdi. Bir yıl üzere rekor bir müddette gökyüzü ile buluşan Bayraktar Kızılelma, geçen hafa 18-20 Nisan günleri boyunca gerçekleştirdiği 4 uçuşla toplamda 8 uçuş gerçekleştirerek değerli bir etap kat etti ve yüksek süratlerde birinci sefer iniş grupları kapalı olarak sistem tanımlama ve hareket testlerini muvaffakiyetle tamamladı. Bayraktar Kızılelma, bu testlerde 630 km/sa sürate ulaştı.

YAPAY ZEKA KABİLİYETİYLE HAVA-HAVA MUHAREBESİ İCRA EDECEK

Hava-yer vazifeleriyle birlikte yapay zeka kabiliyetiyle hava-hava muharebesi icra edecek olan Bayraktar Kızılelma insansız savaş uçağı, düşük radar kesiti sayesinde sahip olacağı düşük görünürlük ile Türkiye için güç çarpanı olacak. Birebir vakitte kısa pistli gemilerden kalkış ve iniş kabiliyetine ile muharebe alanında ihtilal gerçekleştirecek Bayraktar Kızılelma, bu yeteneği sayesinde denizaşırı misyonlarda kıymetli rol üstlenerek Mavi Vatan’ın korunmasında stratejik misyonlar yapacak. 8,5 ton kalkış tartısı, 1500 kilogram yararlı yük taşıma kapasitesine sahip olan Bayraktar Kızılelma, ulusal AESA radar ile yüksek durumsal farkındalığa da sahip olacak. Ulusal olarak geliştirilen tüm mühimmatları kullanacak olan Bayraktar Kızılelma, akıllı filo otonomisi ile vazife yapabilecek.

BAYKAR 2023’E İHRACATLA BAŞLADI

Baykar, rekabete dayalı bir süreç sonucunda Amerika, Avrupa ve Çinli rakiplerini geride bırakarak Kuveyt Savunma Bakanlığı ile imzaladığı anlaşmayla birlikte 2023 yılına, 370 milyon dolarlık Bayraktar TB2 için yapılan ihracat kontratıyla başladı. Tüm projelerini öz kaynaklarıyla yürüten Baykar, 2003 yılında İHA Ar-Ge sürecinin başlangıcından itibaren tüm gelirlerinin yüzde 75’ini ihracattan elde etti. 2021’de Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) bilgilerine nazaran savunma ve havacılık sektörünün ihracat lideri oldu. 2022’de imzalanan kontratlarda ihracat oranı yüzde 99,3 olan Baykar, 1,18 milyar dolarlık ihracat yaptı. Savunma ve havacılık dalının en çok ihracat gerçekleştiren firması olan Baykar’ın 2022 cirosu 1,4 milyar dolara ulaştı. Bayraktar TB2 SİHA için şu ana kadar 28 ülkeyle, Bayraktar Akıncı TİHA için ise 6 ülkeyle ihracat mutabakatı imzalandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir