MÜSİAD Avrupa Genel İdare Kurulu Hollanda’da gerçekleştirildi

Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Hollanda Genel Kurulu ve MÜSİAD Avrupa Genel İdare Kurulu, Türkiye ve Avrupa’nın dört bir yanından iş insanlarının katılımıyla gerçekleştirildi.

MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı başkanlığında Türkiye’den gelen MÜSİAD heyetinin de katıldığı Hollanda programının birinci ayağında MÜSİAD Hollanda Genel Kurulu, Amsterdam’da düzenlendi.

Genel Konsey programında konuşan Lider Asmalı, Türkiye ve Hollanda ortasındaki ticari bağlantıların değerine dikkat çekti.

“İki ülke ortasında ticari ilişkileri daha da güçlendirmek, bu birliktelik ile daha da güçlü bir iş birliği ortaya koymak mümkün” diyen Lider Asmalı, Türkiye’nin lojistik pozisyonuna dikkat çekerek, “Küresel ticaretin merkezi pozisyonunda olan ülkemiz, bölge pazarlarına ulaşımda fırsatlar barındıran bir merkez. Türkiye, son 20 yılda hayata geçirilen lojistik ve altyapı projeleriyle bu avantajını güçlendiriyor”

dedi.

Başkan Asmalı, açıklamasında şu sözlere yer verdi:

“Avrupa’daki kıymetli ticaret noktalarından olan Hollanda ile sürdürdüğümüz ticari münasebetler son yıllarda değerli ölçüde ivme kazandı. 2022 yılında bir evvelki yıla nazaran Hollanda’ya ihracatımız yüzde 18,6 artışla 8,0 milyar dolar seviyesine yükselirken, birebir periyotta Hollanda’dan ithalatımız ise 4,5 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Tekrar bu devirde Hollanda ile ticaretimizden ülkemiz lehine 3,5 milyar dolar seviyesinde dış ticaret fazlası oldu. İkili ticaret hacmimiz ise 12,5 milyar dolar seviyesinde gerçekleşerek tüm vakitlerin rekorunu kırmıştır. Bu çerçevede iş dünyası temsilcilerimizin bu rekora katkıları aşikardır. Lakin bu ticari kontakları daha da güçlendirmek, bu birliktelik ile daha da güçlü bir iş birliği ortaya koymak mümkün. Global ticaretin merkezi pozisyonunda olan ülkemiz, bölge pazarlarına ulaşımda fırsatlar barındıran bir merkez. Türkiye, son 20 yılda hayata geçirilen lojistik ve altyapı projeleriyle bu avantajını güçlendiriyor. Türkiye Yüzyılı perspektifiyle bizler Anadolu’nun bu potansiyelini güçlendireceğine inanıyor ve her kesimden yatırımcıları ülkemize davet ediyoruz.”

Öte yandan MÜSİAD Genel Konsey Programı çerçevesinde mevcut Şube Başkanı Ali Köklü, yeniden MÜSİAD Hollanda Şube Başkanlığına seçildi.

MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı Türkiye’nin Lahey Büyükelçisi Selçuk Ünal ile bir ortaya geldi

Hollanda temasları kapsamında bölgedeki MÜSİAD üyelerini de ziyaret eden MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, Lahey’e geçerek burada Türk Büyükelçiliğine bir ziyaret gerçekleştirdi.

Türkiye’nin Lahey Büyükelçisi Selçuk Ünal ile bir ortaya gelen Lider Asmalı ve beraberindeki heyetin görüşmesinde, MÜSİAD projeleri, sarsıntı bölgesine yönelik çalışmalar ve Avrupa bölgesindeki ticaret hayatı ele alındı.

Büyükelçilikte gerçekleşen toplantı sonrası MÜSİAD heyeti, Amsterdam’da Hollanda iş dünyası temsilcileri ile bir ortaya gelerek, bölgesel yatırım fırsatları ve iş birliği alanlarını kıymetlendirdi.

MÜSİAD Hollanda Küresel Business Networking Resepsiyonu büyük ilgi gördü

MÜSİAD Hollanda Genel Şura Programı kapsamında gerçekleştirilen kapanış yemeğinde gündemdeki ekonomik gelişmeler değerlendirilirken, kapanış programı sonrası düzenlenen MÜSİAD Hollanda Küresel Business Networking Resepsiyonu büyük ilgi gördü.

Türkiye’nin Lahey Büyükelçisi Selçuk Ünal, yabancı misyon temsilcileri, Türk-Hollanda iş dünyası temsilcileri ve MÜSİAD üyelerinin iştirakiyle gerçekleşen aktiflikte, iki ülke ticari münasebetlerine yönelik değerlendirmelerde bulunuldu.

Program sonrası toplumsal medya hesabından açıklamada bulunan MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, “Avrupa bölgesi ticari münasebetlerinde Türk iş insanlarımızın tesiri giderek artıyor. Ülkemizin lojistik pozisyonu, gelişmiş altyapısı ve sunduğu fırsatlar gelecek periyotta Türkiye’yi global ticaretin merkezi haline getirecek. MÜSİAD olarak yurt içi ve yurt dışı teşkilatlarımızla ülkemizin gelecek amaçlarına katkıda bulunmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

MÜSİAD Avrupa Genel İdare Kurulu MÜSİAD Hollanda mesken sahipliğinde gerçekleştirildi

MÜSİAD Yurt Dışı Teşkilatlanma Kurulu uyumunda MÜSİAD Hollanda Şubesi mesken sahipliğinde düzenlenen MÜSİAD Avrupa Genel İdare Kurulu, eş vakitli gerçekleşen MÜSİAD Avrupa Liderler Toplantısı, Avrupa Sektör Kurulu Liderleri Toplantısı, Avrupa Diplomatik Alakalar Liderleri ve Teşkilat Liderleri Toplantısı ile tamamlandı.

MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı ve dünyanın dört bir yanından MÜSİAD Şube Lider ve Temsilcilerinin çevrimiçi, MÜSİAD Avrupa Lider ve Temsilcilerinin fiziki iştirakiyle hibrit olarak gerçekleştirilen toplantıda, MÜSİAD’ın yeni periyot çalışmaları, projeleri ve zelzele bölgesine yönelik faaliyetleri kapsamlı halde ele alındı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir