Japon deprem uzmanından korkutan Marmara ve Ege açıklaması: Kırılmaya başladı

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) İnşaat Mühendisliği Kulübü tarafından İbrahim Küçükkurt Konferans Salonunda Zelzeleyle yaşamak bahisli seminer düzenlendi. Seminere Yüksek Mimar ve Yüksek İnşaat Mühendisi, Japon zelzele uzmanı Yoshinori Moriwaki, AKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yılmaz Yalçın, Afyonkarahisar AFAD takımları ve çok sayıda öğrenci katıldı.

“TÜRKİYEDEKİ BİNALARIN YÜZDE 60’I KAÇAK BİNA”

Seminer öncesinde basın mensuplarının sorularını cevaplayan Moriwaki, Türkiye’nin de Japonya üzere zelzele ülkesi olduğunu söyledi.

Deprem için öncelikle hazır olmanın gerektiğine dikkati çeken Moriwaki, eğitimin kıymetli olduğunu vurguladı.

KIRILMAYA BAŞLADI

Moriwaki, “Türkiye’de Japonya üzere bir sarsıntı ülkesi. Sarsıntıya hazır olmak çok kıymetli. Tüm kurumların ve insanların hazır olması gerekir. Türkiye’de büyük bir sarsıntı bekleniyor, bilhassa Marmara Bölgesinde. Doğu Anadolu fayı ve Ege fayı da kırılmaya başladı” dedi.

“EN TEHLİKELİ BÖLGEDE”

Afyonkarahisar’ın en tehlikeli bölgede kıpkırmızı olduğunu söz eden Moriwaki, “2-3 sefer 6’nın üzerinde zelzele yaşadı. Dünyadaki zelzelelerin yüzde 20si Japonya’da gerçekleşiyor. Japonya, çok büyük zelzeleler yaşadı. Japonya’da beşerler bunları yaşadığı için tam hazır oluyor. Türkiye’deki binaların yüzde 60’ı kaçak. Yönetmelik çok âlâ artık, Türkiye Japonya’dan daha katı. Lakin ona karşın bunu takip etmiyor herkes. Onun için badire burası. Bunu çözmek lazım” diye konuştu.

“TÜRKİYE SARSINTI İHTAR SİSTEMİ KONUSUNDA JAPONYA İLE İRTİBAT KURDU”

Türkiye’deki sarsıntı erken ikaz sistemi ile Japonya’daki sistem ortasındaki farkı anlatan Moriwaki, şunları söyledi;

*Japonya’nın sarsıntısı ile Türkiye sarsıntısının ortasında biraz fark var. Japonya’nın sarsıntısı birazcık derin yerde. Sarsıntı biliyorsunuz evvel P dalga geliyor, sonra S dalga geliyor. Bunların ortasında 10 saniye 20 saniye fark var.

*Onun için herkesin telefonunda Japonya’da ikaz sistemi var. Bu zira zelzelenin P dalga geldikten sonra, 10 saniye 20 saniye varsa kaçabilir yahut bir şey yapabilir.

*Ama genel olarak Türkiye’de aşağıdan direkt olarak vuruyor. O vakit P ve S olarak saniye olarak çok az lakin tekrar de bunu da Türkiye de yapmaya başladı ve Japonya ile bunun temasını kurdu.

“HAZIR OLMAK LAZIM”

İstanbul sarsıntısı hakkında teklifinin ne olduğu sorusuna yanıt veren Moriwaki, “Deprem varsa nerede olursa olsun, hazır olmak lazım. Bu eğitimle, binadaki oranla maalesef yüzde 50 kaçak bina için bunu düzeltmek lazım. Bunları daha süratli hale getirmek lazım. Yine bina yapma değil güçlendirme yapılırsa daha çabuk yürüyebilir” diye konuştu. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir