İran ile Suudi Arabistan arasında yedi yıl sonra tarihi gelişme: Riyad Büyükelçiliği yeniden açıldı

İran’ın Suudi Arabistan’daki Riyad Büyükelçiliği 7 yıl ortadan sonra yine açıldı.

İran devlet televizyonunun haberine nazaran, İran’ın Riyad Büyükelçiliğinin açılış merasimine Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Rıza Bigdeli de katıldı.

Böylece 7 yıl sonra İran’ın Riyad Büyükelçiliği tekrar açıldı.

İki ülke ortasında diplomatik bağlantıların kopması

Suudi Arabistan’da 2 Ocak 2016’da ortalarında Şii din adamı Nimr en-Nimr’in de bulunduğu 47 kişi “terör” suçlamasıyla idam edilmişti.

İdamlara reaksiyon gösteren İranlı yetkililerin peş peşe yaptığı açıklamaların akabinde Suudi Arabistan’ın Tahran Büyükelçiliği ve Meşhed kentindeki konsolosluk binası, İran’daki göstericiler tarafından ateşe verilmişti.

Bu hücumların akabinde Suudi Arabistan idaresi, 3 Ocak’ta İran ile diplomatik alakalarını kestiğini duyurmuştu.

İran ile Suudi Arabistan ortasında alakaları olağanlaştırma süreci

Riyad ve Tahran, 7 yıl ortadan sonra 10 Mart’ta Pekin’de Çinli yetkililerin aracılığıyla diplomatik alakaların iki ay içinde yine başlatılması konusunda anlaşmaya varmıştı.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile Suudi Arabistanlı mevkidaşı Faysal bin Ferhan da 6 Nisan’da Pekin’de bir ortaya gelmiş ve iki ülke büyükelçiliklerinin yine açılması, iki ülke ortasındaki uçuşların tekrar başlatılması ve vizelerin kolaylaştırılması konusunda anlaşmıştı.

Abdullahiyan, 11 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan’ın Tahran Büyükelçisi’ni kendilerine tanıttığını tıpkı biçimde kendilerinin de Riyad’a atanacak büyükelçiyi kısa müddet içerisinde Suudi Arabistan’a bildireceğini söylemişti.

İran, 23 Mayıs’ta Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Rıza Enayeti’nin Riyad Büyükelçisi olarak atandığını açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir