Dünyada sadece Elazığ’da çıkıyor, 60 ülkeye ihraç ediliyor

Alacakaya’daki ocaklardan çıkarılan Elazığ vişne mermeri, plaka ve blok biçiminde ihraç ediliyor. İçerisinde demir mineralleri barındıran, rengi ve dokusu ile dünyada yalnızca Alacakaya ilçesinde çıkartılan vişne mermeri, dünyanın 4 kıtasındaki 60 ülkeden talep görüyor.

Birçok ülkenin özel ve seçkin yerlerini süsleyen vişne mermeri, en meşhur kullanıldığı yer ise hacıların ve umrecilerin say yaptıkları Kabe’nin yanındaki Safa ile Merve dorukları ortasında yer alıyor. Günde ortalama 100 bin kişi 400 metre uzunluğundaki bu güzergahta Elazığ vişnesini görüyor. Öte yandan, ABD’de Beyaz Saray ve parlamento binasında, Dubai’de Burç Halife oteli ile birçok ülkede 7 yıldızlı oteller ve yerler ile kimi ünlü moda meskenlerinde dekorasyon hedefiyle kullanılıyor. Alacakaya’daki ocaklardan çıkarılan Elazığ vişne mermeri, plaka ve blok formunda ihraç edildiğini bildiren Alacakaya Mermer Üretim Müdürü Sinan Diker, bu yıl 20 bin ton blok üretimi ve satışı ile 80 bin metrekare de plaka satışı gerçekleştirdiklerini söyledi.

Alacakaya’da çıkarılan Elazığ vişne mermerinin özellikleri hakkında bilgi veren Mermer Üretim Müdürü Sinan Diker, “Alacakaya Mermer, ismini Elazığ vişne mermeri ile duyurdu. Aslında bizim şirketin ismi de oradan geliyor. Elazığ’ın vişne mermeri, yalnızca Alacakaya ilçesinde çıkıyor. Vişne mermerin özelliği ise içinde demir mineralleri olduğu için rengini ve dokusunu oradan almasıdır. Dünyada yalnızca Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde bulunuyor. Bu renk ve desen öteki bir mermer alternatif olarak da yok” dedi.

“Vişne mermeri, Beyaz Saray ve Mekke’de kullanıldı”

Elazığ’ın vişne mermerini, dünyanın 4 kıtasındaki 60 ülkeye ihraç ettiklerini söz eden Diker, “Elazığ’ın vişne mermeri, dünyada 60 ülkeye ihraç ediyoruz. Bu mermerimizi başta Arap Emirlikleri, Dubai, Amerika Birleşik Devletleri, İspanya, İtalya olmak üzere dünyanın 60 ülkesi istiyor. Bilindik yerler ise Beyaz Saray ve Mekke’de kullanıldı. Çok ünlü mağazalar ve 7 yıldızlı oteller üzere lüks yerlerde kullanılıyor. Elazığ vişne mermeri hangi yere girerse orayı ferahlatıyor ve lüksleştiriyor. Bu nedenle çok tercih edilen bir mermer. Pandemiden evvel yıllık 40 bin ton ve 100 bin metrekarede plaka formunda üretimimiz vardı. Fakat bu yılki amaçlarımıza ulaştık. 20 bin ton blok üretimi ve satışı ile 80 bin metrekare de plaka satışımız oldu” halinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir