Bir Rus oligark daha gizemli şekilde öldü: Putin’i eleştiren isim ‘pencereden düştü’

Son devirde tartışma yaratan gizemli Rus oligark vefatlarına bir yenisi daha eklendi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kurucusu olduğu Birleşik Rusya’nın eski milletvekillerinden dev sosis şirketi sahibi Pavel Antov, tatil için gittiği Hindistan’da hayatını kaybetti.

66. doğum gününü kutlamak için arkadaşlarıyla gittiği Hindistan’ın Rayagada bölgesinde lüks bir otelde kalan Antov’un otelin üçüncü katındaki pencereden düşerek hayatını kaybettiği belirtildi. Vladimir oblastında mahallî milletvekili olarak vazife yapmaya devam eden ve ülkenin en varlıklı siyasetçileri ortasında yer alan Antov’un ağır yaralı halde otelin havuzunda bulunduğu ve kaldırıldığı hastanede hayata veda ettiği belirtildi.

TATİLE GİTTİĞİ ARKADAŞI DA GEÇEN HAFTA ÖLMÜŞTÜ

Rus basını olayın intihar olabileceğini yazsa da, olay öncesinde Antov’un Hindistan tatiline birlikte gittiği arkadaşlarından birinin de geçen hafta kalp kriz sonucu hayata veda etmesi soru işaretleri yarattı.

Lukoil’in eski yöneticisi Ravil Maganov, Putin ile…

Antov, Ukrayna işgali nedeniyle Putin’i eleştiren isimlerden biriydi. Rus iş insanı, Rusya’nın Ukrayna’ya düzenlediği bir füze taarruzunda sivillerin öldüğü manzaralarla ilgili “Buna terörden öteki bir isim bulmak çok zor” kelamlarıyla dikkat çekmişti. Baskılar üzerine Antov geri adım atarak özür dilemiş, Putin’i her vakit desteklediğini söylemişti.

Evli ve bir çocuk babası Antov, Forbes Rusça’ya nazaran yıllık 157 milyon dolarlık bir gelire sahipti.

Son aylarda Rus iş dünyasının çok sayıda tanınmış ismi, tam olarak belirlenemeyen nedenlerden hayatını kaybetti. Eylülde de Rus güç devi Lukoil’in Genel Müdürü Ravil Maganov, bir hastanenin penceresinden düşerek hayatını kaybetmişti.

Gizemli ölümlerle ilgili sır perdesi aralanamazken birtakım kısımlar, Ukrayna savaşı sonrası Batı’nın arka arda getirdiği yaptırımlar nedeniyle Rusya’da oligarklar ortasında da büyük bir rekabet yaşandığını öne sürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir