BAT işçileri 30 gündür direnişte: “Hakkımızı istedik ‘nankör’ dediler”

Tekel’in özelleştirilmesinin akabinde Londra merkezli bir İngiliz firmasına devredilen Samsun’daki Ballıca Sigara Fabrikası’nda, dokuz personel sendikal uğraşta etkin olarak yer almalarının akabinde “performans yetersizliği” gerekçesiyle işten çıkarıldı.

İşten çıkarılmalarının üzerine aksiyona başlayan emekçiler, direnişlerinin birinci ayını geride bıraktı. Bir aydır Samsun’un 19 Mayıs ilçesindeki fabrikanın önünde direnen personeller hareketlerini sürdüreceklerini belirtti. Cumhuriyet’e konuşan İşverenlerin Ensesindeyiz Personel Komitesi Sözcüsü Murat Sözen, “Bizler fabrika içerisinde çalışma şartlarını güzelleştirebilmek, maaşlarımızın ülkenin içerisinde bulunduğu ekonomik şartlar da gözetilerek düzenlenmesini sağlamak üzere çaba ettiğimiz için işten çıkarıldık” dedi. 

‘BAŞKA SERVETİMİZ YOK’

İşçilerin fabrika önündeki direnişi İstanbul’a da taşıyacaklarını belirten Sözen, “Hakkımızı istedik diye ‘nankör’ olduk. Biz emeğimizden öteki servetimiz yok. Onurumuzla yaşamak, çocuklarımıza hoş günler bırakmak için emek veriyoruz. Alınterimiz için, hakkımız için sonuna kadar çaba etmekten bir adım geri durursak bu fabrikanın kapısına insanlığımızı, kişiliğimizi de bırakmış oluruz. Biz boyun eğersek, çocuklarımızın yüzüne bakamayız” diye konuştu.

Sözen, emekçilerin taleplerini şu halde sıraladı:

  • İşten atılan emekçiler derhal geri alınmalı, işten çıkarmalar son bulmalı, işten çıkarma listeleri yırtılıp atılmalıdır.
  • Performans sistemi ismi altında, emekçileri baskıya maruz bırakan uygulama sonlandırılmalıdır.
  • Maaşlarda ülkenin içerisinde bulunduğu ekonomik şartlar da gözetilerek bizlerin insanca yaşayabilecekleri ve geçinebilecekleri düzenlemeler yapılmalıdır. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir