Bakan Bolat: Hedefimiz Suudi Arabistan ile dış ticaretimizi 30 milyar dolar seviyesine çıkarmak

Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, Türkiye-Suudi Arabistan İş Forumuna katıldı. Seyrantepe’deki Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Merkezinde gerçekleştirilen foruma Suudi Arabistan Belediye, Kırsal işler ve Konut Başkanı Majid Al Hogail, DEİK Lideri Nail Olpak, Suudi Arabistan Ticaret Odaları Federasyonu Başkanı Fayiz Alharbi katıldı. Türk ve Suudi işadamlarının da katıldığı toplantıda iki ülke ortasındaki ticaret hacminin genişletilmesine yönelik görüş alışverişinde bulunuldu. Toplantı sonrası Türk ve Suudi firmalar ortasında muahede imzalandı.

“İLK 6 AY İTİBARİYLE 3.4 MİLYAR DOLARLIK DIŞ TİCARET HACMİNE ULAŞMIŞ DURUMDAYIZ” 

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, “Suudi Arabistan ile ekonomik ilgilerimiz her iki ülkenin devlet liderlerinin gösterdiği istikamette her geçen gün güçlenerek gelişmektedir. Hakikaten geçen yıl 2022’de 6 buçuk milyar olarak gerçekleşen dış ticaretimiz gerçek potansiyeli yansıtmak ve daha da bütünleşmiş bir ekonomik ve ticaret bağlantısına dönme konusunda 2023 yılında artan bir ivmeyle devam etmektedir ve birinci 6 ay prestiji ile 3.4 milyar dolarlık dış ticaret hacmine ulaşmış durumdayız. Gayemiz kısa vadede 10 milyar dolar, uzun vadede ise 30 milyar dolar düzeyine karşılıklı ticareti çıkarmaktır. Her iki ülke Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarının kavşağında çok stratejik bir pozisyondadır. Her ikisinin de güçlü altyapıları dünyaya entegre ekonomileri, rekabetçi piyasaları ve teşebbüsçü ruhuna sahip, güçlü iş dünyasıyla iki ülke ortasında ticaret ve yatırım iş birliğinin artması için büyük bir potansiyel bulunmaktadır. İhracatçılarımız birçok eser ve bölümde Suudi Arabistan’ın muteber iş ortakları pozisyonuna gelmiştir.” dedi.

“SERBEST TİCARET ANLAŞMASIİMZALANMASI İÇİN MAYIS AYINDA İSTİKŞAFİ GÖRÜŞMELERE BAŞLADIK” 

Bolat, “Müteahhitlerimiz de 40 yıldan bu yana 25 milyar dolardan fazla bir proje tamamlamasıyla Suudi Arabistan’da haklı ve gururlu bir kalite standardını ve marka pozisyonunu ortaya koymuştur. Stratejik ortak olan Türkiye ve Suudi Arabistan’ın karar alıcıları olarak bizlere düşen misyon de iki ülke ortasında iş insanlarının önünde olagelen ya da olabilecek pürüzleri kaldırmak, varsa meseleleri çözmektir. Bu hususta iki taraf hükümetleri olarak var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Gerçekten ikili bağlantılarımıza ivme kazandıracak en değerli araçlardan birisi olarak gördüğümüz özgür ticaret mutabakatının tesisi öne çıkmaktadır. Suudi Arabistan’ın en kıymetli üyesi olduğu Körfez İşbirliği Teşkilatı ile ülkemiz ortasında bir özgür ticaret mutabakatı imzalanması için istikşafi görüşmelere Mayıs ayında iki taraf olarak başladık. En kısa müddette müzakerelere başlamayı ümit ederek bu müzakereleri nihayete erdirmeyi ve özgür ticaret mutabakatını her iki ülkenin iş insanlarının istifadesine sunmayı ümit ediyoruz” diye konuştu.

“BİN 400’DEN FAZLA SUUDİ FİRMASI ÜLKEMİZDE YATIRIM FIRSATLARINI DEĞERLENDİRMEKTEDİR”

Bakan Bolat, “Diğer bir mevzu da karşılıklı yatırımlar. Yasal çerçeve olarak iki ülke ortasında yatırımların karşılıklı korunması ve teşviki mutabakatı ile ikili vergilendirmeyi tedbire mutabakatı yapıldı, onaylandı ve yürürlüktedir. Böylelikle karşılıklı yatırımlar için güçlü bir altyapımız bulunmaktadır. Suudi Arabistan’ın 2002 yılından bu yana Türkiye’deki yatırımları 2 milyar doları aşmış durumdadır. Bugün bin 400’den fazla Suudi firması ülkemizde yatırım fırsatlarını kıymetlendirmekte, iş yapmaktadır. Önümüzdeki periyotta kapsamlı ve her yatırım özelinde kolaylıklar arz eden, yatırım teşvik programlarımız ile inanıyoruz ki kısa müddette karşılıklı yatırımlar daha yüksek düzeylere çıkacaktır. Cumhurbaşkanımızın önümüzdeki günlerde yapacağı Suudi Arabistan ziyareti bu doğrultuda iki ülke ortasındaki yatırım ve ticaret münasebetlerinin seyri açısından tarihi bir ehemmiyet arz etmektedir.” diyerek kelamlarını noktaladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir