2 liselinin öldüğü caddedeki hız sınırı 70 değil, 50 kilometre

Kaza, 22 Ekim gecesi Portakal Çiçeği Caddesi’nde meydana geldi. Üniversite imtihanına hazırlanan lise öğrencileri Mahmut Yağız Balcı (18) ile Ada Kayahan (17), dershaneden çıktıktan sonra arkadaşları ile buluşup yemek yedi ve konutlarına gitmek için elektrikli scootere bindi. Yaya geçidinde yolun karşısına geçmeye çalışan scooterdeki öğrencilere, Muhammed Can Gülmez (23) idaresindeki 07 BBS 63 plakalı araba çarptı. Kazada Balcı ve Kayahan hayatını kaybetti. Gözaltına alınan şoför Gülmez ise ‘taksirle birden fazla kişinin vefatına neden olmak’ suçlamasıyla tutuklandı.

’80 KİLOMETRE HIZ’ İDDİASI

Muhammed Can Gülmez, olay sonrası emniyette verdiği sözünü mahkemede yineleyerek, “Sol şeritte yaklaşık 80 kilometre süratle seyir halindeydim. Refüjden palmiye ağaçlarının ortasında iki şahıs bir anda yola çıktı. Sağa direksiyonu kırdım fakat kaza gerçekleşti, kusurum yoktur” dedi. Gülmez, tutuksuz yargılanmak üzere hür bırakılmayı talep etti.

AVUKATI İTİRAZ ETTİ, MAHKEME REDDETTİ

Antalya 3’üncü Sulh Ceza Hakimliği’nce tutukluluk kararı verilen Gülmez’in avukatı Şali Arslan, itirazda bulundu. Mahkeme talebi reddederek, Gülmez’in tutukluluk halinin devamına karar verdi. Soruşturma kapsamında bölgedeki mobese ile iş yerlerine ilişkin güvenlik kamerası manzaraları toplandı. 15 farklı noktada 30’a yakın kamera, incelemeye alındı.

HIZ LİMİTİ 50 KİLOMETRE

Diğer yandan Ada Kayahan’ın ailesinin avukatı Oğuz Sarıçobanoğlu, polis takımlarınca olay yerinde hazırlanan kaza tutanağında Portakal Çiçeği Caddesi’ndeki sürat hududu limitinin 70 kilometre olarak belirtildiğine dikkat çekti. Sarıçobanoğlu, Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planma ve Raylı Sistem Dairesi Başkanlığı’na yaptıkları resmi müracaatta, ‘Portakal Çiçeği Caddesi üzerinde yerleşim içerisi kanun ve yönetmelikler tarafından belirlenen 50 km/s sürat sonunun uygulanması gerektiği’ istikametinde bildiri edilen resmi yazının da soruşturma evrakına alındığını açıkladı.

SCOOTER 65 METRE FIRLAMIŞ

Sarıçobanoğlu, uzmanla yapılan teknik inceleme ile kazaya ait mobese ve güvenlik kamerası imgelerinden arabanın suratının en az 140 kilometre olduğunu argüman etti. Kaza tutağında da arabanın çarptığı scooterin, 65 metre uzağa fırladığı belirtildi. Ayrıyeten şoförün yaya geçidine yaklaştığında suratını azaltmama kuralını ihlal ettiğine yer verildi.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir